|
 |
| En bild från ifjol, familjen från Norge gillar Strömsunds camping. |
| foto: Arkivbild Barbro Ericson |
|
Bra turistsommar i Strömsund |
Det har varit en bra turistsommar på Campingen i Strömsund. Som vanligt domineras gästdygnen av nöjda norskar. Därutöver är variationen gäster stor framhåller Håkan Sandberg vid Turistbyrån som är nöjd över besökssiffrorna.
I fol sommar sattes alla rekord vid campingen på Näsviken Strömsund. Men det har varit en bra sommar även i år, framhåller Håkan Sandberg vid Turistbyrån. -Vi har ungefär 3 procent lägre beläggning i sommar mot i fjol. Men då ska vi komma ihåg att det var rekord. Vädret i sommar var inte det allra bästa och i stället för att sola och bada så åkte campinggästerna in till samhället och handlade, vilket gynnade våra affärer, berättar Håkan. Efter lite kontroll på byn visar, att bland annat en livsmedelsbutik kunde jämföra sommarens handel med den omsättning man räknar med under julruschen. De flesta affärer har gynnats av trogna besökare. Och då i första hand köpstarka norskar. -Man har mycket att tacka norskarna för, berättar Håkan Sandberg, och fortsätter: -Ungefär 70 procent av de som kommer till campingen är norskar. Sedan är det spridda nationaliteter. De kommer med husvagn och husbil, medan andra hyr stugor. Vi har också många som har cykelsemester och då är det tält som gäller. Flera campingplatser i Sverige har under sommaren haft en låg beläggning, främst på grund av det kraftiga regnandet. Men på Näsviken i Strömsund har man haft en bra sommar. Vi har inte kunnat få fram uppgifter om antal gästdygn på campingen i skrivande stund.
|
Barbro Ericson 2012 09 24
|
|
|
 |
 |
|
| Föreningsevenemang |
| Juni 2013 | « | » | | M | T | O | T | F | L | S | | | | | | 01 | 02 | | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
|
| » Lägg till evenemang... |
|
|
|
| Webb-TV Motorsprängning på Hotingmarknaden 15/6. Klicka här för större bild! Obs. Högt ljud. Motorn sprängdes efter 56.7 sekunder. Björn Eriksson, Hoting gissade på 65 sekunder och var närmast. Vinsten blev 400 :- |
|
|